Valentino Garavani

لوگوی برند ولنتینو

خالق برند ولنتینو، آقای ولنتینو کلمنت لودویکو گاراوانی (Valentino Clemente Ludovico Garavani) است. او طراحی ایتالیایی است. برند او در دنیای مد و فشن به نام ولنتینو شناخته شده و یکی از مطرح ترین برندهای موجود است. در این مطلب از وب سایت فیوشکا، داستان زندگی خالق برند ولنتینو را بیان می‌کنیم.

 

 

 

برندولنتینو
پایه گذارولنتینو گاراوانی
ولنتینو گاراوانی

آفرینش‌های هنری ولنتینو گاراوانی بر زندگی هزاران زن و مرد در سراسر دنیا تأثیر زیادی داشته است. طراحی‌های این برند اغلب کیفیتی بالا داشته و از مواد اولیه‌ای مرغوب و لاکچری تهیه شده‌اند.  

ولنتینو گاراوانی یکی از آیکن‌های دنیای فشن است که به واسطه برند لاکچری خود همواره سعی در ارتقاء استانداردهای دنیای فشن داشته است. در این مطلب از وب سایت فیوشکا، داستان زندگی خالق برند ولنتینو را بیان کرده ایم.

داستان زندگی خالق برند ولنتینو

همانند بسیاری از برندهای فشن دیگر، داستان برند ولنتینو نیز با شروع کسب‌وکاری تک نفره آغاز شد. ولنتینو کلمنت لودویکو گاراوانی در سال ۱۹۳۲، در شهر وگرا (Voghera)، شهری کوچک در منطقه لومباردی ایتالیا، به دنیا آمد.

از همان دوران کودکی، ولنتینو گاراوانی علاقه وافری به فشن و هنر داشت. او در سنین جوانی طراحی برای فشن و مد را آغاز کرد. جتی مدتی نزد عمه خود رزا به کارآموزی نیز مشغول بود. همین علاقه باعث شد تا بعدها برای سپری کردن آموزش در زمینه طراحی به موسسه سانتا ماریا در میلان برود.

بعد از این موسسه، آقای ولنتینو برای آموختن زبان فرانسه به  Berlitz رفت و سپس در سال ۱۹۴۹ به پاریس نقل مکان کرد تا بتواند در مدرسه هنرهای زیبای پاریس (Ecole des Beaux-Arts) در رشته فشن تحصیل کند.

او تحصیلات آکادمیک خود در زمینه مد و فشن را در پاریس به اتمام رساند. این تحصیلات در رشته فشن به  او کمک کرد تا افق دید خود را گسترش داده و خلاقیتش را به بهترین شکل ممکن در قالب طراحی‌هایش به عرصه ظهور برساند.

او بعد از بردن جایزه‌ای در مسابقه‌ای در زمینه فشن، شغلی در خانه فشن ژان دسه (Jean Desses) پیدا کرد. این همکاری مدت طولانی ادامه پیدا نکرد. آقای ولنتینو در سال ۱۹۵۷ از برند دسه جدا شد تا برای گای لاروچ (Guy Laroche) که زمانی تصویرگر این برند بود شروع به کار کند.

لاروچ که تصمیم گرفته بود تا خانه مد و فشن خود را راه اندازی کند به ولنتینو گاروانی پیشنهاد کار داد. ولنتینو نیز از این پیشنهاد کاری استقبال کرد. کار کردن برای دسه را ترک کرد و در خانه فشن لاروچ مشغول به کار شد.  

اولین کلکسیون ولنتینو

ولنتینو چند سالی نزد لاروچ در خانه مد و فشن او کار کرد. سپس در سال ۱۹۵۹، پاریس را ترک کرد و به رم برگشت تا بتواند برای طراحی و تولید اولین کلکسیون برند ولنتینو را در سالن اختصاصی خود برنامه ریزی کند. 

به این ترتیب، برند ولنتینو در سال ۱۹۶۰ در شهر رم ایتالیا تأسیس شد. مالک برند آقای ولنتینو، نام برند را هم نام خود انتخاب کرد. او خانه مد و فشن ولنتینو را با الهام از خانه‌های فشنی که در پاریس دیده و در آن‌ها کار کرده بود پایه ریزی کرد. 

برای اولین کلکسیون خود بسیار حساس بود. این کلکسیون، پر از طرح‌هایی فریبنده و لاکچری بود تا سبب جلب توجه طرفداران مد فرانسوی شود. در این کلکسیون، مالک برند ولنتینو توانست توجه علاقه‌مندان به مد و فشن را با طراحی پیراهن قرمز مخصوص برند خود جلب کند. این پیراهن رنگ قرمز خاصی داشت که به نام قرمز ولنتینو مشهور شد.

در همان سال ۱۹۶۰، ولنتینو با جیانکارلو گیامتی (Giancarlo Giammetti) در شهر رم آشنا شد و داستان خالق برند ولنتینو ادامه پیدا کرد. گیامتی که دانشجوی رشته معماری بود، شریک تجاری ولنتینو شد. این دو شریک با همکاری هم توانستند خانه مد ولنتینو را به برندی بین‌المللی تبدیل کنند. 

ولنتینو و شریک تجاری‌اش

کارهای فوق العاده جذاب ولنتینو توجه بازیگر مشهور الیزابت تیلور را به خود جلب کرد. او یکی از اولین مشتریان VIP برند ولنتینو بود که مشوق قوی برای خالق برند نیز محسوب می‌شد.

تشویق و حمایت افرادی مانند الیزابت تیلور، شروع آینده‌ای روشن در داستان برند ولنتینو را رقم زد. این حمایت‌ها و کیفیت بالای محصولات تولید در کنار طراحی‌های منحصر به فردشان سبب گسترش این برند شد. 

در سال ۱۹۶۲، ولنتینو کسب‌‌وکار خود را در سطحی بین المللی ارائه کرد. شروع این گسترش از  شهر فلورنس ایتالیا بود. برای این منظور، نمایشی را در کاخ پیتی (Pitti Palace) در شهر فلورانس ایتالیا برگزار کرد که شهرت زیادی برای این طراح مد به ارمغان آورد و توجه فعالان اجتماعی و زنان قدرتمندی را به خود جلب کرد. 

در این زمان بود که ولنتینو گاروانی توانست دوستی جدید و طرفداری پر و پا قرص برای برند خود به نام ژاکلین کندی (Jacqeline Kennedy)، بانوی اول آمریکا، پیدا کند. این آشنایی داستان خالق برند ولنتینو را به کلی متحول کرد. 

ژاکلین که در آن زمان یکی از خوش پوش ترین زنان جهان بود، علاقه وافری به طراحی‌های ولنتینو داشت. شش لباس در رنگ‌‌های سفید و مشکی که ژاکلین به ولنتینو سفارش داده بود توجه بسیاری را به خود جلب کرد.  دوستی ولنتینو و ژاکلین کندی این دو نام را در دنیای فشن و مد پررنگ کرد. 

ژاکلین کندی از طرفداران برند ولنتینو

بعد از گذشت چند سال، برند ولنتینو همچنان در حال رشد و گسترش بود و طرح‌های آن نماینده‌ای از فرهنگ ایتالیا در سطح جهان به شمار می‌آمدند. در همین زمان یعنی سال ۱۹۶۷، ولنتینو توانست جایزه بین المللی نایمن مارکوس (NeIiman Marcus Fashion Award) را از آن خود کند. 

در دهه هفتاد، ولنتینو که همچنان ارتباط خود با رم و فلورانس را حفظ کرده بود ولی عمده کار خود را در شهر نیویورک انجام می‌داد. در این شهر بود که اندی وارهول (Andy Warhol) و دایانا وریلند (Diana Vreeland) که سردبیران مجله ووگ بودند ولنتینو را کشف کردند. این آشنایی داستان خالق برند ولنتینو را با جهشی بیش از پیش مواجه کرد. 

در سال ۱۹۹۰ بود که گسترش برند ولنتینو با ایجاد آکادمی ولنتینو (Academia Valentino) ادامه یافت. این آکادمی فضایی فرهنگی در رم محسوب می‌شد که برای برپایی نمایشگاه‌های هنری تأسیس شده بود.

بعد از گذشت ۸ سال از تأسیس آکامی، در سال ۱۹۹۸، برند ولنتینو به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار به مالک شرکت فیات، جیانی آگنلی (Gianni Agnelli) فروخته شد. فروش این برند همچنان ادامه یافت تا این که مجدد در سال ۲۰۰۲، شرکت ولنتینو به گروه مارزوتو (Marzotto Apparel) فروخته شد. طی این مدت، آقای ولنتینو به همکاری خود با برندی که خالقش بود همچنان ادامه داد تا در سال ۲۰۰۸ بازنشسته شد.

برنامه بازنشستگی آقای ولنتینو نیز باشکوه برگزار شد. در سال ۲۰۰۷، ولنتینو اعلام کرد که آخرین نمایش هوت کوتور خود را در ژانویه سال آینده یعنی سال ۲۰۰۸ برگزار می‌کند. این آخرین نمایش  آقای ولنتینو با حضور سلبریتی‌های مختلفی در موزه رودین در پاریس انجام شد. مدل‌های افسانه‌ای مانند نائومی کمپبل (Naomi Campbell)، کلودیا شیفر و اوا هرویگوا در این نمایش شرکت داشتند. 

استایل ولنتینو

برند ولنتینو در دنیای فشن و مد در کنار استایل‌هایی اصیل و نوآوری که خلق کرده شناخته می‌شود. این استایل‌های منحصر به فرد شامل لباس‌هایی می‌شوند که همزمان مفاهیمی مانند نوآوری و سنت را پوشش می‌دهند. 

لباس‌های این برند در میان طرفداران سبک کوتور بسیار محبوب است. همان طور که در داستان  خالق برند ولنتینو عنوان شد، این برند به دلیل رنگ  قرمز خود در دنیای فشن و مد به خوبی شناخته شده است. این رنگ را در زبان ایتالیایی، ولنتینو روسو ((Valentino Rosso می‌گویند. 

رنگ قرمز ولنتینو

المان‌های دیگری نیز در کنار این رنگ قرمز در طراحی‌های ولنتینو وجود دارند که لباس‌های این برند را خاص و منحصر به فرد کرده اند. برند ولنتینو برای تورهای خاصی که در لباس‌هایش به کار می‌برد، حریرهای ابریشمی، پیلی‌های سفید، طرح‌های چاپی برگرفته از حیوانات و جزئیاتی برگرفته از سلیقه زنانه در لباس‌های مختلف شناخته شده است. جزئیاتی مانند مروارید دوزی، گلدوزی و … در طرح‌های لباس‌های برند ولنتینو می‌درخشد. 

برند ولنتینو و لباس‌های تولید شده توسط این برند به خوبی توانسته اند با استایلی خاص و جالب توجه در میان طرفداران مد و فشن به خصوص سلبریتی‌ها به خوبی مطرح شود.

ولنتینو طراحی‌های زیادی را برای افراد مشهور انجام داده که از آن میان می‌توان به طراحی لباس عروسی الیزابت تیلور، پرنسس مادلین از سوئد، جنیفر لوپز، سوفی هانتر، آن هاتوی، کورتنی کاکس و بسیاری از افراد دیگر اشاره کرد.

برند ولنتینو از جمله برندهای موفق دنیای فشن و مد است که با سرعتی زیاد همچنان در این فضا رشد می‌کند. فروش این خانه مد در بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۹، به میزان ۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد که بیانگر رشدی معادل ۱۳۴٪ است.

خانه مد و فشن ولنتینو، امروزه توسط خانواده سلطنتی قطر مدیریت می‌شود. این خانواده رقمی بالغ بر ۷۰۰ میلیون یورو را در این کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کرده اند.

برای آشنایی با طراحان دیگر دنیای مد و فشن در خبرنامه فیوشکا عضو شوید.