Gianni Versace

برند ورساچه

جیانی ورساچه، موسس برند ورساچه، در سال ۱۹۷۸ در شهر میلان این برند را تأسیس کرد. در این مطلب از وب سایت فیوشکا زندگینامه جیانی ورساچه را بیان          می کنیم.

برندبرند ورساچه
پایه گذارجیانی ورساچه
جیانی ورساچه موسس برند ورساچه

دوران کودکی جیانی ورساچه

جیانی در دوم دسامبر سال ۱۹۴۶ در شهر رگیو دی کالابریا ایتالیا به دنیا آمد. دوران کودکی او در صنعت فشن سپری شد. از مادرش که کسب و کاری در زمینه دوخت لباس داشت، خیاطی را یاد گرفت. به کمک این آموزش توانست تا اولین لباس خود را در سال ۱۹۵۵ بدوزد.

جیانی بعد از اتمام دوران دبیرستان نزد مادرش به حرفه خیاطی مشغول شد. سپس در سال ۱۹۷۲، به شهر میلان ایتالیا نقل مکان کرد. در آن جا به صورت فریلنسری برای برندهای ایتالیایی مانند جنی (Genny)، کالاگان (Callaghan) و کامپلیس (Complice) طراحی لباس انجام داد.

اولین کلسیون لباس های آماده برای پوشیدن برند ورساچه در سال ۱۹۷۸ وارد بازار شد. کسب و کار برند ورساچه همواره بیزنسی خانوادگی بود. سایر افراد خانواده ورساچه یعنی برادر جیانی به نام سانتو و خواهرش دوناتلا نیز در این برند مشغول به کار بودند.


استایل برند ورساچه

در طول سالیان، برند ورساچه برای استایل فریبنده خود شهرت زیادی پیدا کرده است. طرح هایی برگرفته از پری دریایی به عنوان استایل خاص در طراحی جیانی ورساچه شناخته می شوند. این طراح خلاق، در طراحی خود از موادی نوآورانه مانند شبکه های آلومینیومی یا تکنیک های پیشرفته مانند استفاده از تکنولوژی لیزر برای ترکیب چرم و پلاستیک استفاده می کرد.

سر مدوزا نیز که در لوگوی برند ورساچه مشهود است، غالباً در لباس ها و اکسسوری های این برند نمود پیدا می کند. جیانی ورساچه یکی از طراحان برجسته در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به شمار می رفت.


طراحی های خاص جیانی ورساچه

یکی از مشهورترین طراحی های ورساچه برای الیزابت هرلی (Elizabeth Hurly) در مراسم رو نمایی از فیلمی در سال ۱۹۹۴ بود. این لباس مشکی سنجاق قفلی های طلایی در لبه های آن داشت که پشت و جلوی لباس را به هم وصل می کردند. این سنجاق قفلی ها در طراحی های بعدی برند ورساچه نیز نمود پیدا کردند. پوشیدن این لباس الیزابت هرلی را به ستاره ای در دنیای بازیگری تبدیل کرد.

جیانی ورساچه برای سلبریتی ها و افراد مشهور زیادی مانند مدونا، التون جان و … لباس طراحی کرده است. همچنین، طراح لباس اعضاء خانواده سلطنتی مانند پرنسس دایانا را نیز بر عهده داشته است.

آنا وینتور (Anna Wintour) در مصاحبه ای در مجله نیویورک تایمز گفت: «ورساچه از جمله پیش تازان دنیای فشن و مد بود که پی به اهمیت و ارزش سلبرتی ها برای نمایش کارهای خود برد. او همچنین ارزش سوپر مدل ها را نیز برای کار خود کشف کرد و فشن را در بستر رسانه ای بین المللی معرفی کرد.»

آنا ادامه می دهد که ورساچه از جمله طراحانی بود که قدرت متحد کردن دنیای فشن و موزیک را نمایش داد.


موفقیت برند ورساچه

عمر حرفه ای جیانی ورساچه با دریافت جوایز زیادی همراه بود. او توانست چهار جایزه لوچیو دوروس (L’Occhio D’Oros) و اسکار طراحی فشن آمریکا را در سال ۱۹۹۳ (American Fashion Oscar) دریافت کند.

بعضی از لباس های شاخص و تخیلی برند ورساچه را می توان در دنیای تئاتر یافت. جیانی همچنین برای طراحی لباس های خاصش برای باله های مختلف نیز بارها مورد تحسین قرار گرفته است.

جیانی ورساچه همواره در طول عمر حرفه ای خود به دنبال همکاری با عکاسان با استعدادی نظیر هلموت نیوتون، استیون میسل و ریچارد آودون بود. او شادابی و هنر را به صنعت فشن که به نظر می رسید با فرهنگ خیابانی بیگانه است، وارد کرد.

در اکتبر سال ۲۰۰۲، نمایشگاهی در موزه ویکتوریا آلبرت لندن برای گرامیداشت او به خاطر فعالیت های هنری اش در صنعت فشن برگزار شد. در این نمایشگاه ۱۳۸ طرح از طراحی های مشهور جیانی ورساچه به همراه پنج طرح از خواهرش دوناتلا به نمایش در آمدند.

طراحی های ورساچه در موزه های مختلفی مانند موزه میدان ملی شیکاگو (Chicago’s National Field Museum) ، موزه کالج سلطنتی هنر لندن، موزه شهر کوبه ژاپن و موزه کونستگ ورب (Kunstgewebemuseum) به نمایش در آمده است.

ارزش کسب و کار جیانی ورساچه ۵۰۰ میلیون پوند برآورد شده که ۵۰٪ آن بعد از مرگ جیانی ورساچه به برادر زاده اش آلجرا ورساچه به ارث رسیده که می تواند بعد از هجده سالگی از آن استفاده کند.


گسترش برند ورساچه

بعد از مرگ جیانی، خواهرش دوناتلا به عنوان طراح این خانه مد به کار خود ادامه داد. برادرش سانتو نیز مدیرعامل برند ورساچه شد.

جیانی ورساچه محصولات برند خود را علاوه بر لباس، در سایر دسته بندی ها نیز گسترش داد. او لاین عطر خود را که رایحه ای خاص داشت در سال ۱۹۹۱ لانچ کرد. سپس کار خود را در صنعت فشن با اضافه کردن محصولات دیگری مانند مبلمان منزل و … گسترده تر کرد.

جیانی ورساچه، مالک برند ورساچه، با چشم انداز ویژه خود امپراطوری را در دنیای فشن و مد ایجاد کرد. خانه او در شهر میامی، کاسا کاسورینا (Casa Casuarina)، با داشتن ویویی از اقیانوس، تماماً با لوگوی برند ورساچه پوشیده شده است.

برای آشنایی بیشتر با زندگینامه  طراحان مطرح دنیای فشن و مد در خبرنامه وب سایت فیوشکا عضو شوید.