خلاقیت

چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟

چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟

افراد خلاق ویژگی های خاصی دارند. ولی بر خلاف باور عمومی که خلاقیت را استعدادی ذاتی و ثابت تصور می کند، این ویژگی در افراد مختلف قابل پرورش و تقویت است. خلاقیت نیز مانند عضله های بدن که با ورزش تقویت شده و رشد می کنند، با تمرین و استمرار تقویت شده و پرورش می یابد. در این مطلب از وب سایت فیوشکا، به سوال چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم پاسخ می دهیم.

خلاقیت فرآیندی منفعل نیست. بنابراین، نباید انتظار داشت که بدون انجام هیچ اقدامی، ایده های ناب و خلاقانه به ذهن مان برسد. برعکس، همواره باید فعالانه برای پیدا کردن راه هایی که منجر به تقویت خلاقیت می شود تلاش کرد.

به این منظور، کارهایی که به نظرتان جذاب و الهام بخش هستند را مشخص کنید. با انجام این کارها، می توانید حواس خود را جمع کرده و انرژی تان را برای انجام آن کار متمرکز کنید.

در ادامه راهکارهایی موثر برای تقویت خلاقیت را بیان می کنیم.

 

۱پیاده روی کنید

شاید یکی از ساده ترین پاسخ ها به سوال چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم، پیاده روی کردن باشد. تحقیقات مختلفی بر روی تأثیر پیاده روی بر افزایش خلاقیت انجام شده است. بر اساس این تحقیقات، افراد در زمان پیاده روی نسبت به زمان استراحت و نشستن خلاقیت بیشتری دارند. تمرینات ورزشی مرتب نقش مهمی در افزایش و حفظ توانایی های شناختی دارند. در این بین، انجام پیاده روی ساده بعضی از انواع تفکر را به طور موقت تقویت می کند. 

برای افزایش خلاقیت پیاده روی کنید

برای افزایش خلاقیت پیاده روی کنید

پس اگر ایده ای به ذهن تان نمی رسد، از پشت میز خود بلند شوید و مقداری پیاده روی کنید. با این کار حتما فکرتان بهتر کار خواهد کرد.

 

۲به خودتان جایزه دهید

اگر به دنبال ایده ای هستید ولی هر چه قدر فکر می کنید نتیجه ای نمی گیرید، بهتر است که قول جایزه ای را برای ایده پردازی به خودتان دهید. البته در این کار باید دقت کنید. بیش از اندازه تکرار کردن این کار، اثربخشی آن را از دست داده و می تواند سبب کاهش انگیزه های تان شود. 

جایزه ای که برای این ایده پردازی و انجام کار خلاقانه برای خود در نظر گرفته اید را واضح بیان کنید. با این کار انگیزه خود را برای خلاقیت افزایش می دهید.

 

۳فاصله روانی ایجاد کنید

یکی دیگر از پاسخ ها به سوال چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم، فاصله گرفتن از کاری است که مشغول آن هستید. ممکن است راهکارهای مختلف برای ایده پردازی بعضی از مواقع برای تان موثر نباشند و نتوانید ایده مناسبی پیدا کنید. در این مواقع بهتر است تا آن کار را به تعویق انداخته و مدتی برای انجام آن فاصله ایجاد کنید. 

این فاصله روانی که میان خود و کار یا مسئله ای که باید آن را انجام دهید، در بسیاری از مواقع می تواند بسیار راهگشا باشد. در اغلب موارد، با فاصله گرفتن از مشکل و نگریستن به آن از زاویه ای دیگر می توان راه حل های خلاقانه ای برای آن پیدا کرد. 

دفعه بعدی که با مشکلی سخت و حل نشدنی مواجه شدید، این طور تصور کنید که آن مشکل مربوط به فردی دیگر است. از مشکل فاصله بگیرید و از زوایای مختلف آن را بررسی کنید. حتما راه حل خلاقانه ای برای آن پیدا خواهید کرد.

 

۴فضایی الهام بخش ایجاد کنید

فضا و محیطی که در آن قرار دارید. نقش مهمی در خلاقیت شما دارد. فضاهای الهام بخش نقش مهمی در فرآیند خلاق دارند. این محیط ها می توانند فرآیند تولید ایده های خلاقانه را تسهیل کنند. بنابراین، فضای خود را با اشیاء ای که برای تان الهام بخش بوده و برای تان انگیزه ایجاد می کنند، پر کنید.

با فضایی الهام بخش خلاقیت خود را افزایش دهید

با فضایی الهام بخش خلاقیت خود را افزایش دهید

فضای کاری را الهام بخش و سرشار از انرژی کنید. به دنبال تجربه های هیجان انگیز باشید و فضاهایی را تجربه کنید که می تواند در شما خلاقیت و نوآوری ایجاد کنند.

 

۵– برای افزایش خلاقیت محدودیت ایجاد کنید

زمانی که قصد حل کردن مسئله یا مشکلی را دارید اغلب روی موارد واضح و بدیهی متمرکز می شوید. ایده های موجود را با هم ترکیب می کنید تا ساده ترین راه حل ممکن را بیابید. در اغلب موارد، نتیجه رضایت بخش بوده ولی ممکن است پیش فرض های ذهنی ایجاد کند. این پیش فرض ها می توانند عملکردهایی ثابت را برای نحوه تفکر شما در پی داشته و فکر کردن به راه حل های خلاقانه را سخت و چالشی کنند.

یکی از راه های موثر برای غلبه بر این مشکل، محدودیت یا مقاومت گذاری برای نحوه فکر کردن تان است. انجام این راهکار اغلب منجر به ارائه راه حل هایی خلاقانه می شود.

برای این منظور، دفعه بعدی که قصد حل کردن مشکلی را دارید، امکانات موجود برای حل آن مسئله را محدود کنید. با ایجاد این محدودیت، خود را وادار می کنید تا نحوه نگرش و تفکرتان را تغییر دهید. به این ترتیب، ایده هایی جذاب و خلاقانه برای حل مشکل به ذهن تان خواهد رسید که اگر این محدودیت را ایجاد نمی کردید ممکن بود هرگز به آن ها فکر نکنید.

 

۶رویا پردازی کنید

محیط زندگی امروه ما فضایی بسیار مساعد برای عدم تمرکز و حواس پرتی است. به جای این که هر وقت خسته شدید خود را با چک کردن اپلیکیشن ها، بازی کردن، بررسی ایمیل ها، بازدید از وب سایت های مختلف سرگرم کنید؛ اجازه دهید خستگی را کامل احساس کنید.

بر اساس مطالعه ای که در این زمینه انجام شده، افرادی که احساس خستگی داشتند، نسبت به افرادی که فاقد این احساس بوده و برعکس احساساتی مانند خوشحالی، آرامش و عدم استرس داشتند، عملکرد بهتری در تست های خلاقیت از خود نشان می دادند. مطالعه دیگری نشان داد که خستگی افراد را به رویاپردازی وا می دارد که به نوبه ی خود منجر به خلاقیت می شود.

خستگی با فرستادن سیگنالی که به مغز وجود کمبود در موقعیت یا فضای موجود را گزارش می کند سبب فعال شدن تفکر خلاق می شود. با فعال شدن این مسیر، مغز جست و جو برای ایده ها و الهام های جدید را آغاز کرده و سبب از بین رفتن آن کمبود می شود. 

 

۷– مشکل را از نو تعریف کنید 

یکی دیگر از راهکارهایی که در پاسخ به سوال چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم می تواند مفید باشد، باز تعریف مشکل است. یکی از رفتارهای مشترک افراد خلاق، باز تعریف بیشتر مشکلات نسبت به افراد غیر خلاق است. افراد خلاق، به جای این که بارها خود را اسیر دیوار ذهنی که در آن گیر افتاده اند کنند، سعی می کنند قدمی به عقب برداشته و دوباره به مشکل نگاه کنند. شاید تعریف دیگری از آن یافتند که به حل مسئله کمک کرد.

افراد خلاق مشکل موجود را از ابتدا بازنگری کرده و سعی دارند تا راه جدیدی برای بررسی آن پیدا کنند. به این ترتیب، آن ها از زاویه دیگری به مشکل نگاه کرده و آن را بررسی می کنند.

نگاه کردن به مشکل از زاویه دیدی جدید می تواند سبب فعال شدن تفکر خلاق شده و منجر به ارائه راهکارهای خلاقانه و نوآورانه می شود.

 

۸– برای افزایش خلاقیت احساساتی شوید

محققان سال ها است که معتقدند احساسات مثبت ارتباط قوی با خلاقیت دارد. با این وجود، تحقیقات جدید نشان داده که علاوه بر احساسات مثبت، احساسات منفی نیز با تفکر خلاق همراه هستند.

البته این به این معنی نیست که برای الهام گیری باید احساسات منفی در خود ایجاد کنید. بلکه، دفعه بعدی که دچار احساسات منفی شدید سعی کنید به جای منفعل بودن آن احساس و انرژی منفی را برای حل کردن مشکلی یا انجام کاری استفاده کنید.

احساسات منفی بسیار ناخوشایند هستند ولی می توان از این احساسات برای انجام کاری مفید بیشترین بهره را برد.

 

۹محیط خود را با رنگ آبی پر کنید

بر مبنای روانشناسی رنگ ها، رنگ ها اثرات مختلفی بر حالات روحی، احساسات و رفتار ما دارند. مطالعه ای که در این زمینه انجام شده نشان می دهد که رنگ آبی سبب افزایش خلاقیت افراد می شود.

برای افزایش خلاقیت محیط را با رنگ آبی پر کنید

برای افزایش خلاقیت محیط را با رنگ آبی پر کنید

محققان معتقدند که این رنگ افراد را به فکر کردن خارج از چارچوب ها وا می دارد. زیرا رنگ آبی همراه با عناصر طبیعی مختلف، آرامش و سکوت است. به این دلیل، این رنگ احساس امنیت برای اکتشاف و خلاقیت را در افراد ایجاد می کند.

دفعه بعدی که به دنبال الهام در مورد موضوع خاصی بودید امتحان کنید شاید خیره شدن به رنگ آبی بتواند ایده های جدیدی به ذهن تان بیاورد. 

 

۱۰مدیتیشن کنید

بر اساس تحقیقات، انواع خاصی از مدیتیشن می تواند سبب افزایش تفکر خلاق شود. مدیتیشن از دیر باز به عنوان تکنیکی برای آرامش بخشی مورد استفاده قرار می گرفت. ولی تحقیقات جدید مزیت های بسیار این تکنیک را در سلامت افراد مشخص کرده اند.

یافته های یک تحقیق نشان می دهد که روش کنترل آزاد در مدیتیشن (Open-monitoring meditation) که در آن افراد پذیرای هر نوع فکر و احساسی بدون متمرکز شدن روی یک ایده یا شیء خاص هستند می تواند تفکر واگر را افزایش داده و ایده های جدیدی را ایجاد کند.

سعی کنید تکنیک های مدیتیشن را در زندگی روزمره خود بگنجانید. تمرکز کردن روی افکار یا تجربه ها می تواند سبب افزایش تفکر خلاق شود. 

 

در خبرنامه فیوشکا عضو شوید تا تازه ترین مطالب در زمینه صنایع خلاقی را دریافت کنید.

304 بازدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *