خلاقیت

داستان موفقیت برند لگو

خلاقیت تنها مهارت نرمی است که در آینده با وجود هوش مصنوعی و ابزارهای مختلف آن، همچنان تقاضای زیادی برای آن وجود خواهد داشت. ابزارها و تمرین‌های زیادی برای تقویت مهارت خلاقیت در دسترس هستند که اسباب بازی‌های برند لگو یکی از آن‌ها است. در این مطلب از وب سایت فیوشکا، داستان موفقیت برند لگو را بررسی می‌کنیم.

 

اسباب بازی‌های لگو، الهام بخش آینده‌سازان

کودکان چگونه می‌توانند خلاقیت را آموزش ببینند؟ ساده‌ترین پاسخ به این سوال از طریق بازی است. کودکان از طریق بازی، انجام دادن کارهای تازه را به سرعت یاد گرفته و مهارت‌های نرمی را که در دنیای آینده برایشان مفید خواهد بود را می‌آموزند. 

برند لگو و خلاقیت در کودکان

برند لگو و خلاقیت در کودکان

ارزش پیشنهادی لگو پیرامون سرگرم کردن کودکان و آموزش آن‌هاست. کودکان با استفاده از آجرها و قطعات لگو یاد می‌گیرند که چگونه خلاقیت خود را پرورش دهند، مهارت‌های حل مسئله کسب کنند و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند. همچنین در کنار این مهارت‌ها، مهارت‌های کار گروهی و مهارت‌های ارتباطی را نیز کسب می‌کنند.

برند لگو برای کودکان این امکان را فراهم می‌کند تا با قطعات آن دنیای خود را ساخته و تأثیری مثبت بر دنیای امروزه خود بگذارند و نمود آن را نیز در دنیای آینده خود تجربه کنند.

 

برند لگو چگونه شکل گرفت

برند لگو در سال ۱۹۳۲ توسط یک استاد نجاری به نام Ole Krik Kristiansen که کارگاهی کوچک در بیلنود دانمارک داشت تأسیس شد. کارها در کارگاه نجاری او به خوبی پیش نمی‌فت، در نتیجه او با تعدیل کردن آخرین کارگر کارگاهش، کارگاه را تعطیل کرد.

پس از تعطیل کردن کارگاه نجاری، ایده‌ای به ذهن اوله رسید و شروع به ساخت اسباب بازی کرد. هر‌چه بود تمامی چوب‌های کارگاه‌ نجاری همچنان برایش باقی مانده بود و می‌توانست آن‌ها را با خلاقیت ذاتی‌اش ترکیب کند. او در این زمان چهار فرزند پسر داشت و همسر خود را نیز از دست داده بود. بنابراین، مجبور بود تا حین کار کردن از فرزندان خود نیز مراقبت کند.

اولین اسباب بازی لگویی که اوله ساخت، یک اردک چوبی بود. این نقطه آغازینی برای داستان موفقیت برند لگو بود. کم کم اسباب بازی‌های دیگری نیز تولید کرد و به دلیل کیفیت بالای محصولاتش توانست به خوبی جایگاه خود را در بازار پیدا کند.

یکی از پسران اوله به نام گودفرد، پا به پای پدرش مشغول کار در کارگاه اسباب بازی شد. آن‌ها توانستند میزان فروش محصولات خود را بالا برده و آینده روشنی را برای خود رقم زنند. این شروعی برای داستان موفقیت برند لگو بود ولی همه چیز با خرید دستگاه تزریق پلاستیک توسط اوله تغییر کرد. 

اوله و پسرانش خالقان برند لگو

اوله و پسرانش خالقان برند لگو

او از این دستگاه تزریق پلاستیک که اولین نوع خود در دانمارک بود برای ساختن اسباب بازی استفاده کرد. در سال ۱۹۴۹، کارخانه لگو حدود ۲۰۰ نوع اسباب بازی چوبی و پلاستیکی تولید می‌کرد. در این میان آجرها و قطعات مشهور لگو که همچنان امروز نیز محبوبیت خود را حفظ کرده اند، نیز وجود داشت. 

برای نام‌گذاری برند لگو از اصطلاح Leg godt که به معنای خوب بازی کردن (Play Well) در زبان دانمارکی است، الهام گرفته شد. معنای واژه‌هایی که برند لگو از آن‌ها الهام گرفته شده در زبان لاتین هم به معنای، من آن‌ها را کنار هم گذاشتم (I put together) است. 

 

لگو فقط محصول نیست، سیستمی حول یک ایده است

داستان موفقیت برند لگو شروع شده بود و میزان فروش این برند در کریسمس اوج می‌گرفت و در باقی روزهای سال نیز همچنان بالا بود. ولی گودفرد، پسر اوله و خالق برند لگو، احساس می‌کرد که در این فرآیند چیزی فراموش شده است.

او متوجه شد که آن‌چه که برند لگو به کودکان عرضه می‌کند اسباب بازی‌هایی آماده است که به میزان کافی برایشان چالش ایجاد نمی‌کند. از نظر او، نیاز بود تا این برند ایده‌‌ای تازه را دنبال کنند و سیستمی حول این اسباب بازی‌ها طراحی کنند. با طراحی این سیستم، کودکان می‌توانستند خلاقیت و تصورات خود را نیز درگیر بازی کنند و خود را به چالش بکشند.

به این ترتیب، دومین نقطه عطف برند در داستان موفقیت برند لگو ایجاد شد. خالقین برند لگو تصمیم گرفتند تا به جای عرضه صرف محصول (اسباب بازی‌های آماده) به بازار، سیستمی طراحی کرده و به کودکان فرصتی برای ساخت آن‌چه که خود دوست داشتند بسازند بدهند. 

این فعالیت چالشی می توانست ساعت‌ها کودکان را به خود سرگرم کند. با طراحی این سیستم برند لگو توانست موفقیت زیادی کسب کند و محصولات خود را به کشورهای مختلف دنیا صادر کند.

سومین نقطه عطف در داستان موفقیت برند لگو زمانی ایجاد شد که تولید آجرها و قطعات لگویی که در هم فرو میٰفتند را آغاز کردند.

تا قبل از این، بچه‌ها از این که می‌توانستند اسباب بازی‌های خود را با دستان خود درست کنند بسیار خوشحال بودند و با افتخار این ساخته‌های دست خود را به والدین خود نشان می دادند.

ولی این لذت و افتخار پایدار نبود، چون لگوهای آن زمان پس از مدت کوتاهی از هم جدا شده و ساخته‌های دست این کودکان در اثر کوچک ترین ضربه‌ای خراب می‌شدند. در نتیجه، اوله و گودفرد تصمیم گرفتند تا لگوهایی را تولید کنند که در هم فرو رفته و به هم می‌چسبیدند.

گودفرد در سال ۱۹۵۸ گواهینامه ثبت این اختراع را به نام لگو دریافت کرد. در نتیجه‌ آجرهای امروزی لگو ساخته شدند که در هم فرو رفته و سازه‌های دست کودکان را ماندگارتر می‌کردند.

از این زمان به بعد، لگو به بزرگ‌ترین تولید کننده اسباب بازی در جهان تبدیل شد. 

 

داستان موفقیت برند لگو

برند لگو از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۹۸ هیچ‌گاه دچار ضرر نشد. تا این که در سال ۲۰۰۳ مشکلات جدی برای این برند ایجاد شد و فروش آن ۳۰٪ کم شد و رقم ۸۰۰ میلیون دلار ضرر را ثبت کرد. 

داستان موفقیت برند لگو

داستان موفقیت برند لگو

همین امر باعث شد تا برند لگو تا یک دهه بعد از آن تاریخ، هیچ دارایی ارزشمندی را به پرتفولیو خود اضافه نکند. مشاوران این برند دانمارکی پیشنهاد ورود به صنایع دیگر و گسترش محصولات خود را به مدیران برند لگو دادند. آن‌ ها اعتقاد داشتند که آجرها و قطعات لگو که از سال ۱۹۵۰ در بازار موجود بوده، قدیمی شده و دیگر باید از رده خارج شود.

آن‌ها به مدیران برند لگو می‌گفتند که باید استراتژي برند متل (Mattel) را که محصولاتی متنوع مانند باربی و … را داشت دنبال کرده و سبد محصولات خود را گسترش دهد. برند متل در آن زمان پرتفولیو گسترده و متنوعی از اسباب بازی‌های مختلف داشت. 

مدیران برند لگو نیز توصیه مشاوران خود را انجام داده و با ورود به کسب‌وکارهای مختلف، متحمل ضرر بسیاری شدند. آن‌ها شروع به تولید زیورآلات برای دختر بچه‌ها، لباس بچه و … کردند. در عین حال، تم پارک‌ هایی را با هزینه‌های هنگفت، بالغ  بر ۱۲۵ میلیون پوند، بازگشایی کردند که تنها در سال اول رقمی بالغ بر ۲۵ میلیون دلار برای آن‌ها ضرر داشت.

در کنار این محصولات و سرمایه‌گذاری ها، شرکت تولید بازی‌های ویدیویی خود را نیز تأسیس کردند در حالیکه هیچ نوع تجربه‌ای در این زمینه نداشتند. 

در همین زمان، اسباب بازی‌های برند لگو همچنان در حال فروش بودند، به خصوص کیت‌های اسباب بازی‌ برگرفته از فیلم‌ها و کتاب‌های مشهوری مانند استار وارز و هری پاتر. البته فروش این اسباب بازی‌ها وابسته به این بود که فیلمی آن سال در آن زمینه در حال اکران باشد. در غیر این صورت، این اسباب بازی‌ها در قفسه‌های فروشگاه‌ بدون این که فروش روند باقی می‌ماندند.

اوضاع مالی برند لگو در این سال چندان خوب نبود و به قول مدیرعامل آن زمان این برند در حال سوزاندن منابع مالی خود بودند.

مدیرعامل برند لگو تغییر کرد و مدیرعامل جدید این برند را از وضعیتی که گریبانگیر آن بود آجر به آجر رهانید. یکی از اقداماتی که این مدیرعامل جدید انجام بود، واگذاری لاین‌های بیزنسی بود که برند لگو تجربه‌ای در آن‌ها نداشت. او این لاین‌ها را به کسب‌وکارهای دیگر واگذار کرد. یکی از این لاین‌ها، تم پارک‌های لگو بود که به برندی بریتانیایی واگذار شد. 

از طرف دیگر، او موجودی انبار را کاهش داد و تعداد قطعاتی که لگو تولید می‌کرد را از ۱۳ هزار قطعه به ۶،۵۰۰ قطعه کاهش داد. در عین حال، این قطعات را که تنها در سه رنگ، زرد، قرمز و آبی موجود بودند با به بیش از ۵۰ رنگ مختلف در بازار عرضه کرد. 

مدیرعامل جدید لگو در عین حال، کارکنان برند را به تعامل بیشتر با مخاطبانش تشویق کرد. البته گسترش اینترنت هم نقش به سزایی در این تعامل و تولید محتوای UGC برای برند لگو داشت. 

نقش تحقیقات بازار به خصوص مطالعات قوم شناسی را نباید در موفقیت برند لگو در این دوران بی‌تأثیر دانست. گفته می‌شود که این برند بزرگ ترین مطالعات قوم شناسی کودکان را که تا به حال اجرا شده در دنیا انجام داده است. به این ترتیب، لگو به خوبی توانسته بازار هدف خود را بشناسد و محصولاتی مطابق نیازهای آن‌ها تولید کند.

تمام این اقدامات توانست برند لگو را متحمل کند و جایگاع قدرتمند این برند را در دنیای کسب‌وکار برای آن بازپس گیرد. در سال ۲۰۱۵، برند لگو که شرکتی خصوصی بود که توسط اعضای یک خانواده اداره می‌شد، جایگاه فراری را در رده بندی قدرتمندترین برندهای دنیا از آن خود کرد. در این سال، رقم ۶۶۰ میلیون پوند سود را توانست کسب کند و به برترین برند اسباب بازی در اروپا و آسیا تبدیل شد.

این برند در شمال آمریکا در جایگاه سوم میان قدرتمندترین برندهای دنیا قرار داشت و میزان فروش ۱ میلیارد دلار را در اختیار گرفت.

 

ارزش برند لگو

ارزش برند لگو در سال ۲۰۲۱، رقمی بالغ بر ۹/۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است. در طی این سال‌ها، برند لگو مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده و از یک کارگاه کوچک نجاری در دانمارک به  شرکتی بین المللی و مدرن تبدیل شده است.

برند لگو امروزه اولین و مطرح ترین برند تولید کننده اسباب بازی در میان سه برند مطرح در دنیا، در کنار برندهای نینتندو و متل، از لحاظ میزان فروش و سودآوری است. 

البته داستان موفقیت برند لگو به این جا محدود نشده و اسباب بازی‌های این برند تاکنون دوبار به عنوان اسباب بازی‌های قرن توسط موسسه شهرت انتخاب شده اند. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۹، ۶٪ رشد کرده و به میزان ۵/۸ میلیارد دلار رسید و توانست ۶۹٪ بازگشت سرمایه را برای مدیران این شرکت فراهم کند.

برند لگو و محصولات آن در ۲۶ کشور دنیا و در میان ۱/۶ میلیون کودک محبوبیت داشته و در ۵۷۰ فروشگاه در سراسر دنیا قابل دسترسی هستند. هر ساله این شرکت ۶۰٪ محصولات جدید به پرتفولیو خود اضافه می‌کند.

با وجود تمامی پیشرفت‌ها و توسعه محصول در داستان موفقیت برند لگو، محصول اصلی این برند همچنان همان آجرها و قطعات سنتی لگو هستند. تنها ۶ آجر لگو با ابعاد ۲ در ۶ نیاز است تا ۹۱۵ میلیون ترکیب جدید با آن‌ها درست کرد. تعداد این ترکیبات به خلاقیت کودکان وابسته است.

برای دریافت آخرین مطالب وب سایت فیوشکا در خبرنامه ما عضو شوید.

70 بازدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *