خلاقیت

دوچرخه‌های چوبی روند جدید صنعت لاکچری

در دنیای لاکچری هر روزه شاهد ظهور ترندهای جدیدی هستیم. یکی از این روندهای صنعت لاکچری که به تازگی مطرح شده، دوچرخه‌های چوبی است. در این مطلب از وب سایت فیوشکا دوچرخه‌های چوبی روند جدید صنعت لاکچری را بررسی می‌کنیم.

 

دوچرخه‌ چوبی چیست؟

اولین سوالی که با شنیدن دوچرخه‌ چوبی ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که اصلا دوچرخه‌های چوبی چه هستند؟ این دوچرخه‌ها شبیه دوجرخه‌هایی هستند که هر روز آن‌ها را می‌بینیم با این تفاوت که از چوب ساخته شده‌اند.

در ساخت این دوچرخه‌ها از انواع مختلف چوب استفاده می‌شود که نوع چوبی که برای ساخت این دوچرخه‌ها به کار می‌رود توسط سازنده انجام می‌شود. 

 

تاریخچه دوچرخه‌های چوبی

شاید بتوان ساخت اولین دوچرخه چوبی را به بارون کارل فرهر وون دریس نسبت داد که، در سال ۱۸۱۷، اولین وسیله چوبی را که با نیروی انسان حرکت می‌کرد ساخت. این وسیله را Draisine یا اسب شیک پوش (Dandy-horse) نامیدند. این اختراع عجیب در آن زمان، پایه‌ای برای دوچرخه‌های مدرنی شد که سال‌ها بعد ساخته شدند. 

این دوچرخه‌ها که پدال یا زنجیر چرخ نداشتند، با راه رفتن کاربر یا دویدن او حرکت می‌کردند. این دوچرخه‌های چوبی، برای مدت کوتاهی محبوب بوده و تا سال ۱۹۴۰ نیز ساخت آن‌ها ادامه داشت.

با پیشرفت  تکنولوژي و ساخت دوچرخه‌های مدرن، دوچرخه‌های چوبی محبوبیت خود را تقریباً از دست دادند. البته دوچر‌خه‌های چوبی که برای کودکان ساخته می‌شدند همچنان در بازار رواج داشتند ولی فریم‌های کربنی جای چوب را در ساخت دوچرخه‌های مدرن گرفتند.

دوچرخه‌های چوبی روند جدید

به این ترتیب، دوچرخه‌های چوبی برای مدتی چندان طرفداری نداشتند و جای خود را به دوچرخه‌های مدرن دادند. با این وجود، چند سالی است که دوباره دوچرخه‌های چوبی محبوب شده و توسط افراد در سنین مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

این دوچرخه‌ها که از قرن‌ها پیش در سطح شهرهای مختلف در سراسر دنیا دیده می‌شدند به تازگی نیز در سطح شهرها گسترش یافته و بر طرفداران آن‌ها افزوده شده است.

 

دوچرخه‌های چوبی روند جدید صنعت لاکچری

همان‌طور که گفتیم، دوچرخه‌های چوبی روند جدید صنعت لاکچری هستند که مزایای مختلفی دارند که آن‌ها را برای افراد مختلف از سراسر دنیا محبوب کرده‌اند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به دوام بالا، دوستدار محیط زیست بودن و داشتن استایل و شکل ظاهری زیبا اشاره کرد.

چوب نسبت به هر نوع متریال دیگری که می‌توان از آن در ساخت دوچرخه استفاده کرد، به میزان بیشتری تکانش را تحمل می‌کند. در حقیقت، چوب تا چهار برابر فریم‌های کربنی که در ساخت دوچرخه‌های مدرن به کار می‌روند می‌تواند تکانش‌های ناشی از حرکت را تحمل کند. این یکی از دلایلی است که دوچرخه‌های چوبی به روند جدید صنعت لاکچری تبدیل شده‌اند.

پوشاندن چوب با موم به آن این قابلیت را می‌دهد که مقاومت بالایی در مقابل حرارت یا شرایط مرطوب پیدا کند. دوچرخه‌های چوبی در عین حال نیاز به تعمیرات و نگهداری کمتری دارند. این دوچرخه‌ها دوستدار محیط زیست بوده و از چوب‌هایی که ماندگاری بالایی دارند تهیه می‌شوند.

 

در زمان خرید دوچرخه‌های چوبی به چه مواردی باید دقت کرد؟

در بخش قبلی مطلب دوچرخه‌های چوبی روند جدید صنعت لاکچری، به دلایل محبوبیت این دوچرخه‌ها اشاره کردیم. در این بخش، به نکاتی که در هنگام خرید این دست از دوچرخه‌ها باید مدنظر قرار دهید اشاره خواهیم کرد.

دوچرخه‌های ساخته شده از چوب

دوچرخه‌های ساخته شده از چوب

مهم‌ترین مطلبی که در هنگام خرید دوچرخه‌های چوبی باید به آن دقت کنید، جنس چوبی است که این دوچرخه‌ با آن ساخته شده است. این چوب باید از انواع چوب‌هایی با دوام بالا مانند چوب درخت بلوط باشد.

نکته دیگری که در هنگام خرید دوچرخه‌های چوبی باید به ‌آن‌ها توجه کرد نوع متریالی است که برای تجهیزات و قطعات این دست از دوچرخه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این زمینه به خصوص باید به جنس زین، ترمز و دنده‌ دوچرخه دقت کرد.

وزن دوچرخه‌های چوبی ممکن است از انواع مشابه خود که با فریم‌های مدرن تهیه شده اند، سنگین تر باشد. بنابراین، بلند کردن این دست از دوچرخه‌ها تا حدودی مشکل است. همین امر، دوچرخه‌های چوبی را برای استفاده درون شهری مناسب تر از استفاده برای مسیرهای آفرود می‌کند.

قیمت دوچرخه‌های چوبی ممکن است بسیار بیشتر از دوچرخه‌های مدرن باشد. اگرچه، همان طور که در بخش قبلی مطلب دوچرخه‌های چوبی روند جدید صنعت لاکچری گفته شد، هزینه نگهداری این دست از دوچرخه‌ها نسبت به دوچرخه‌های سنتی بسیار کمتر است. در نتیجه، در طولانی مدت این قیمت اولیه پرداخت شده برای خرید این دست از دوچرخه‌ها در مقایسه با هزینه نگهداری دوچرخه‌های مدرن سر به سر خواهد شد.

 

قیمت دوچرخه‌های چوبی

همان‌طور که قبلا اشاره شد، دوچرخه‌های چوبی نسبت به دوچرخه‌هایی با فریم‌های مدرن قیمت بالا‌تری دارند. به خصوص اگر این دوچرخه‌ها دست ساز باشند این قیمت بالاتر نیز خواهد رفت.

بازه قیمتی که برای این دست از دوچرخه‌ها می‌توان در نظر گرفت رقمی حدود ۵ هزار تا ۷،۶۰۰ هزار پوند است. انواعی از این دوچرخه‌های چوبی برای کودکان نیز در بازار وجود دارند که قیمت نوع دست ساز این دوچرخه‌ها می‌تواند تا ۴۶۰ پوند نیز قیمت داشته باشد.

برای دریافت آخرین مطالب وب سایت فیوشکا در خبرنامه ما عضو شوید.

160 بازدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *